Vill du laga en typisk thaimiddag till dina gäster ska du vara beredd på att använda hela köksarsenalen, för en thaimåltid består av flera olika rätter.
Alla rätter sätts fram på bordet samtidigt och alla fat ställs omkring en stor skål med ris i mitten. Förhållandet mellan ris och övriga rätter är 3:2.

Det är som regel olika rätter med kontrasterande konsistens och smak, t.ex. en mjuk, ångkokt fisk bredvid en sprödstekt rätt, en brännande stark rätt bredvid en mild, krämig osv. Det bör också finnas spröda sallader, skålar med dipp och en soppa.
Normalt beräknas en rätt per person utöver riset. Så ju fler gäster, desto fler olika rätter bör det vara. Som avslutning på måltiden äter de flesta thailänningar bara färsk frukt. Desserter förekommer bara vid formella eller speciella tillfällen. Men det går fort att laga dem och det kunde kanske vara roligt att försöka sig på, för de passar också bra till det västliga köket.
Thaimat äts som regel med gaffel och sked. Gaffeln hålls i vänster hand och används för att skjuta upp maten på skeden. Ätpinnar används oftast till att äta nudelsoppa (alltså till nudlarna!)
Thaimat serveras ofta med en mängd olika slags kryddade tillbehör. Det kan vara allt från torkade chiliflingor eller tunnskuren chilipeppar i risättika till stark chilisås, som till exempel Nam prik.
Dekorationer
Besökande i Thailand överraskas ofta av de vackra dekorationer som pryder rätterna.
Dekorationerna görs exempelvis av enkla tomater, chili och vårlök som skärs till de elegantaste blommor och blad.
Det är lätt att göra enkla dekorationer själv, så att thairätterna får en mer autentisk prägel.
Chiliblommor
Man behöver en välformad, röd chili med stjälk. Skär toppen av chilin med en liten kniv eller en sax. Därefter skär man från toppen och ner genom stjälken, men inte helt igenom! På samma sätt skär man hela vägen runt. Snitten ska inte vara djupare än att kärnorna i chilin fortfarande är orörda. Lägg chiliblomman i en skål med isvatten och låt den ligga tills »kronbladen« öppnar sig som en blomma.
Vårlöksvippor
Ta en vårlök och skär bort lite av det gröna, så att det bara är ett stycke på ca 7½ cm kvar. Ta tag om den vita änden och skär med en kniv eller sax från den gröna änden och halvvägs ner i löken. Fortsätt att göra dessa strimlor hela vägen runt. Lägg vippan i en skål med isvatten tills strimlorna böjer sig bakåt. Lökvipporna ska inte ligga för länge i vattnet, för då böjer de sig tillbaka på plats igen.
Tomatros
Man behöver en fin, fast, halvstor tomat. Skala noggrant skinnet av tomaten genom att skära runt med en mycket vass kniv från toppen mot botten. Tomatskinnet ska skäras så tunt som möjligt och vara i ett stycke. Strimlan ska vara ca 1 cm bred. Rulla försiktigt ihop strimlan runt sig själv i form av en ros. I den näst sista bågen läggs ett litet snitt så att änden på strimlan kan fästas här, så att rosen inte rullar upp igen.
|