Tillagning: -Värm smöret och mjölken i en gryta tills smöret är smält. Ta bort grytan och tillsätt uppvärmt vatten. Blandningen ska vara ca. 43ºC varm.
-Blanda 1/3 av mjölet, jäst, salt, anis och socker i en stor skål. Vispa i den varma mjölkblandningen och tillsätt ägg och rivet apelsinskal. Blanda degen väl. Rör i 1 dl mjöl till och fortsätt tillsätta mjöl tills degen har en passande konsistens.
-Lägg degen på en mjölbeströdd yta och knåda den väl, tills den är smidig och elastisk.
-Placera degen i en skål, täck över skålen och låt den jäsa på ett varmt ställe, tills den är dubbelt så stor (det tar 1-2 timmar). Forma degen till ett stort bröd. Placera brödet på en bakplåt, lägg över en handduk och låt det jäsa på ett varmt ställe i en timma.
-Baka brödet i en förvärmd ugn i 175ºC, 35-45 min.
-Glasyr: Blanda socker, apelsinsaft och rivet apelsinskal i en liten gryta. Låt det koka på medelhög värme i två min. Pensla glasyren över det varma allhelgonabrödet. Garnera brödet med socker.
-Kan också garneras med florsocker och choklad.
Energi per person: XXXX kJ
Då vi bakom recept.se önskar leverera de mest pecisa värden, genomgås alla recept för korrekt energiinnehåll och fördelning. Detta recept godkänns snarast möjligt.
Ställ en fråga till kocken...
Fråga kocken
Har du en fråga angående denna rätt, så ställ den till kocken.